SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Ljungvalla Tennisklubb

TRÄNINGSTIDER VT-21
Välkomna till en ny termin
NYTT SCHEMA SÅ KOLLA NOGA SÅ NI INTE FÅTT NYA TRÄNINGSTIDER

Vi håller på att ändra om i grupperna för att göra grupperna mer nivåanpassade.
VT-21 kommer att starta 1 februari om inget oförutsett ändras i rekommendationerna från FHM.
Detta gör att vi ändrar i grupperna, dvs elever flyttas, lägger till 1 tid samt tar bort en tid. 


Pga. Corona så får inte elever födda 2004 eller äldre INTE träna fram till 7 februari tills vidare.
Vi räknar med att vi kommer köra lite mer intensivare för dessa elever från ca 1 mars då våra utebanor öppnar så de får sin träning ändå.
Återkommer med mer info senare.
Trots detta så kommer det att bli stora grupper då vi fortsätter växa så det knakar vilket är glädjande, men också gör att det blir svårare att byta grupp.
Vi har närmre 200 elever i träning nu innesäsongen hittills.
Tills vidare plockar vi ur de vuxna ur listan då vi ändrar om i grupperna. Det kommer att bli intensivkurser för dessa elever till utesäsongen istället (ca 1 mars öppnar hardcourtbanorna) motsvarande 1 termins innetennis.

Inför att terminen ska återupptas efter ett oönskat avbrott, håller tränarna just nu på att analysera sina grupper med avsikt på spelarnas nivåer.
Tidigare har vissa grupper varit väldigt blandade med nybörjare tillsammans avancerade spelare. Det upplägget hindrar båda sidorna att utvecklas från sin egen kompetens, vilja & förmåga.
Det handlar även om vilket fokus & vilken ambition barnen har, vilket ibland är åldersrelaterat, men inte alltid.
Denna indelning görs för att underlätta både för barn & tränare, då man hela tiden vet vad som förväntas.
Förhoppningen är att hitta harmoni i alla grupperna, så att ingen känner att de trillar efter & ingen känner att de hålls tillbaka.
I vissa grupper kommer att fokusera mer på lek (grupp 1), andra mer på rent spel & matcher (grupp 4).

From nu så kommer alla spelare att delas in i 4 grupper.
Grovt formulerat innebär de;

Grupp 1 (GRÖN)
Tennislek
Ha skoj, ökad bollkontroll & bollkänsla
Rekommendation: träna 1-2 gånger/vecka

 Grupp 2 (BLÅ)
Har spelat någon till några terminer, kan mycket, men behöver mer grundläggande teknikträning, repetition
Rekommendation: träna 1-2 gånger/vecka


 Grupp 3 (RÖD)
Har spelat något till några år, kan mycket.
Bra fokus & vilja, ser potential, ambitiös
Teoripass – Varför gör vi vissa övningar? Grunderna
Rekommendation: träna 2-3 gånger/vecka


 Grupp 4 (SVART)
Tävlingskompetenta (seriespel), hög ambition, träning varierat grön prick & gula bollar
Teoripass, hur funkar tävling – SO Tour resp Seriespel?
Rekommendation: träna 2-4 gånger/vecka


Vi hoppas att ni föräldrar håller med om hur tränarna har placerat ert barn, annars har vi givetvis gärna en dialog med er om saken!
Förändringen av grupperna, kommer i vissa fall innebära att ert barn kan komma att få en annan tränings-tid/dag än tidigare.

Den informationen får ni så fort alla grupper har gåtts igenom & tränarna har diskuterat om vad som blir bäst för de olika individerna.

Vid schemaläggning har störst vikt lagts vid bra grupper och först därefter eventuella önskemål.
Helt omöjligt ändå att uppfylla allas önskemål.
Försök lösa det så att schemat kan bestå.
Går det absolut inte att lösa så hör av er till Per Lundahl på 0733-265474 så ser vi om vi kan hitta något alternativ.
Är du ny och vill börja träna tennis med oss så är det bara att kontakta Per på telefon/sms (se ovan) eller via mejl på chefstranare@ljungvallatennis.se

Nya gruppindelningarna kommer att komma här nedanför lördagen 30 januari.
Träningen VT-21 startar måndagen 1 februari.

VIKENHALLEN:

TISDAG 16:00-17:00 PER 
LIAM HULTQVIST
VIGGO KULLEGÅRD
ALFRED TAGE
ISAK LUNDAHL
JULIAN RENSTRÖM
GABRIEL SVENSSON
AXEL RÅSBÄCK
OSKAR WIBERG
LUDWIG NILSSON
GABRIEL DOWERT
ELIAS WESSBERG


TISDAG 17:00-18:00 PER, ANNIKA & CAMILLA
SEBASTIAN BRUNDIN
VIDAR KARLBERG
VIKTOR SJÖHOLM
ELLA JACOBSSON
LEON EKBLAD
ELSA RUTHAGEN
WILLE EEK
HILDA NETEWA
BENJAMIN LEKEBERG
NOEL FRAY
RASMUS CLERSELIUS


FREDAG 17:00-18:00 PER & ANDREAS
AIMI ÖRNSELIUS
ELIN DUWE
ALVA LUNDAHL
AGNES WELIN
ELLA LESTREUS
RASMUS CLERSELIUS


FREDAG 18:00-19:00 PER & ANDREAS
LIAM HULTQVIST
VIGGO KULLEGÅRD
ALFRED TAGE
ISAK LUNDAHL
OLLE OHLQVIST
ELIAS WESSBERG
OSKAR WIBERG
ELIOT FRID
LUDWIG NILSSON
SAMUEL OLSRUD


FREDAG 19:00-20:00 PER
ALVIN BJÖRK
FREDRIK ROSENDAHL
SOFIA ISGREN
AXEL JONSSON
MATHIAS HILLBORG
MELKER KARLBERG
SIMON HOLGERSSON
CARL HELM


LÖRDAG 08:00-09:00 MIKAEL, JEANETTE & ANNIKA
AMIN EL KADAOUI
ELLA ANDERSSON
LIV STENMAN
VERA JÖNSSON
FELICIA MÅRTENSSON
LIAM DONNER
DEVIN OVERGAARD


LÖRDAG 09:00-10:00 MIKAEL, JEANETTE & ANNIKA
MELVIN JENSEN
ELLA JACOBSSON
LUKAS ERIKSSON
NOAH KARLSSON
WILMER ANDERSSON
JAMES LÖDKVIST
BENJAMIN LEKEBERG
NATHALIE TORRES


LÖRDAG 10:00-11:00 MIKAEL, JEANETTE & ANNIKA
ALVA LUNDAHL
AGNES WELIN
AIMI ÖRNSELIUS
EBBA FRÖLICH
FELICIA SPORRE
ISABELLE CLERSELIUS
OTTO STJÄRNFÄLT
RASMUS CLERSELIUS
HILDA NETEWA
ELLINOR HANSEN



SÖNDAG 16:00-17:00 PER
ELIOT FRID
JULIAN RENSTRÖM
GABRIEL DOWERT
SAMUEL OLSRUD
GABRIEL KAAS-NEVALAINEN
OTIS LANNEMYR
EDVIN NILSSON


SÖNDAG 17:00-18:00 PER, ANDREAS, ANDERS
GLORIA OKUSUN
ELLA LESTREUS
AXEL BUREGÅRD
DANTE WALSTAD
ELIN BJÖRK
ILON LANNEMYR
NOEL FRAY
BENJAMIN LEKEBERG
OSKAR BENGTSSON


SÖNDAG 18:00-19:00 PER
CHARLOTTE LARSSON
FILIP ZYGMUNT
OTTO STJÄRNFÄLT
OTIS LANNEMYR
ELLIOT AXELSSON
MIKA FILIZ
LUKAS ERIKSSON
SAGA NORIN


SÖNDAG 19:00-20:00 PER
CARL HELM
ALFRED KRONVALL
SIMON MECHLER
SOFIA ISGREN
SIMON HOLGERSSON
JOHANNA EEK


VICTORIASTADION I LUND (2 BANOR VARJE TIMME)

SÖNDAG 09:00-10:00 (BANA 2) RICARDO & PER
HILDA NETEWA
ELLINOR HANSEN
ELIN DUWE
ALVA LUNDAHL
AGNES WELIN
ISABELLE CLERSELIUS
FELICIA SPORRE

SÖNDAG 09:00-10:00 (BANA 3) ANDERS H.
EDVARD HARRISSON
JOEL ERICSSON
DAVID HANSSON
HJALMAR HENRIKSSON

SÖNDAG 10:00-11:00 (BANA 2) RICARDO



SÖNDAG 10:00-11:00 (BANA 3) PER
LIAM HULTQVIST
VIGGO KULLEGÅRD
ALFRED TAGE
ISAK LUNDAHL
OLLE OHLQVIST
LUDWIG NILSSON
THEO KARLSSON


SÖNDAG 11:00-12:00 (BANA 2) RICARDO


SÖNDAG 11:00-12:00 (BANA 3)
HERRLAGSTRÄNING LJUNGVALLA TENNISKLUBB



RINNEBÄCKSHALLEN:

ONSDAG 20:00-21:00 RICARDO
MOA JAKOBSSON
CARL HELM
GABRIEL KAAS-NEVALAINEN
AXEL JONSSON
JENNIFER FORSLUND AITDANI

ONSDAG 21:00-22:00 RICARDO

FREDAG 16:00-17:00 OLIVIA & ALFRED
LINNEA RELKMAN
FILIP ERICSSON
OLOF HENRIKSSON
NEA STEFFENSEN
TINDRA PERSSON
LIV HOLLEY
LEO NILSSON
NATHALIE TORRES


FREDAG 17:00-18:00 OLIVIA & ALFRED
LUDVIG WETTERLING
OLIVER RENDIN
OSCAR KULLEGÅRD
OSKAR BENGTSSON
HJALMAR HENRIKSSON
HUTHAYFA ALYASSIN
CASPER MUNTHER
SIMON OLSRUD
VIGGO HANSSON
DANTE WALSTAD
JOEL ERICSSON


FREDAG 18:00-19:00 OLIVIA & THEO
ALVIN JANSSON
ELLIOT AXELSSON
AXEL BUREGÅRD
MIKA FILIZ
VIKTOR SJÖHOLM
SANDER HENRIKSSON

FREDAG 19:00-20:00 OLIVIA
SAMUEL OLSRUD
FILIP ZYGMUNT
JAKOB ÅKESSON
AXEL COGER
LEVENTE HAZI
WILLIAM WOLLBERG
SEBASTIAN BRUNDIN
THEO KARLSSON



LÖRDAG 09:00-10:00 NICKLAS, CAMILLA, LUDWIG & ELIAS
INES RYDSTAV
EMMA MÖLLER
MINNEA JENSEN
RIMAS MOHAMMAD SIYAD ABO ZARAD
ALICIA ARCONGE
LANA SEMIZ
MATILDA NILSSON
ALIREZA MORADI
ADAM HEYMANE


LÖRDAG 10:00-11:00 NICKLAS, CAMILLA, LUDWIG & ELIAS
TINDRA PERSSON
SAGA FLACKERUP
ELVIRA KRONVALL
AJSHI KASEM
NEA STEFFENSEN
OGNJEN SEMIZ
GLORIA OKOSUN
ELSA NILSSON


LJUNGENSKOLAN:

MÅNDAG 17:00-18:00 JOHANNA & LIAM
RAFAN SALEHIN DHALI
KENNET ZYGMUNT
JULIA DREHER
ALBIN ABRAHAMSSON
ISABELLE BÄCKMAN


MÅNDAG 18:00-19:00 JOHANNA & LIAM
ARDOWAN TAHSEEN DAFTAR
ABDULLAH AL DANDAL
JANA OTMAN
AHMAD ALKAILANI
SUMAIA ALKAILANI
ALEXANDER HARDER
NOEL WESTERBERG


TORSDAG 17:30-18:30 NICKLAS, JEANETTE & MIKAEL
JACOB SPORRE
NOAH MÅRTENSSON
LIAM MAGNUSSON
VICTOR GRIP
OSCAR GRIP
MINNEA JENSEN
CHARLIE BREMGÅRD


LÖRDAG 09:00-10:00 SOFIA & LIAM
IRIS JÖNSSON
WILL RUSSELL
GUSTEN ERIKSSON-TRENCK
ALBA ADRIANSDOTTIR
MIRANDA HOLMSTRÖM
EDITH HERMANSDOTTER


LÖRDAG 10:00-11:00 SOFIA, LIAM & ANDREAS
LUKAS MÖLSTAD
VIKTOR LESTRÉUS
EMIL NIMMERMARK
ERIK RÖNNBERG
ENYA LINDLÖF
NICHOLAS HELLBERG



OLYMPIASKOLAN:

TISDAG 17:00-18:00 SOFIA & AXEL
WILLIAM KAAS-NEVALAINEN
CASPER ROCKLIND
KENNET ZYGMUNT
CHARLIE WINGREN

TISDAG 18:00-19:00 SOFIA & SIMON
EDITH HERMANSDOTTER
EMILIA STÅLBRAND
VILMA RELKMAN
ENYA LINDLÖF
NICHOLAS HELLBERG


 
Snabblänkar